środa, 9 października 2013

Jan Paweł II i politycy

Indagowani przez PAP na temat znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II politycy podkreślają jego doniosłość dla świata i Polski, a także wpływ na zmiany, jakie dokonały się w minionym 25-leciu.

Dla pierwszego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego pontyfikat Jana Pawła II "jest pontyfikatem wielkiego otwarcia na świat, a słowa papieża mają ogromne znaczenie nie tylko dla katolików, ale też dla przedstawicieli innych religii".

Mazowiecki podkreślił, że pontyfikat ten ma ogromne znaczenie dla Polski, a udział papieża w zmianie systemu politycznego w kraju jest niepodważalny. "Każda pielgrzymka Ojca Świętego do kraju, szczególnie pierwsza, dawały odnowę moralną społeczeństwu i pokazywały drogę prawdy" - powiedział, podsumowując 25-letnią posługę papieża.

Były prezydent Lech Wałęsa z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II podziękował Ojcu Świętemu "za jego wielką ofiarę" i życzył, "żeby trochę jednak poluzował, mniej się męczył". Oceniając wpływ pontyfikatu na współczesną historię Polski, Wałęsa podkreślił, że nauczanie papieża i jego misja jest "wielką, niewykorzystaną do końca szansą".

reklama - militarne borne

"Ojciec Święty jest światu potrzebny w tym czasie rozgardiaszu. Każdy dzień z nim sprawia, że możemy porządkować swoje życie i mamy właściwy kierunkowskaz" - powiedział Wałęsa.

Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski podkreślił, że po 25 latach pontyfikatu papieża Jana Pawła II z przekonaniem może powiedzieć, że jego wybór "to było wydarzenie historyczne". Jego zdaniem "nikt nie mógł w pełni ocenić wtedy wymiaru przeobrażeń w Polsce, w Europie i w świecie, które nastąpić miały w ciągu następnych 25 lat".

Bartoszewski przypomniał to, co napisał w "Tygodniku Powszechnym" w październiku 1978 roku na wieść o powołaniu kardynała z Krakowa na Stolicę Piotrową: "Wiadomość zaskakująca, oszałamiająca (...), wydarzenie historyczne przepełnione wdzięcznością i radością, którego dziejowej doniosłości ocenić dzisiaj do końca nie jestem w stanie, ale sądzę, że może być ona większa, niż zdajemy sobie z tego sprawę".

25-metrowej długości list z życzeniami dla Jana Pawła II powstaje w bazylice archidiecezjalnej w Łodzi. Po napisaniu zostanie wysłany do Watykanu - powiedział w piątek PAP proboszcz katedry ks. Ireneusz Kulesza. Na pomysł napisania listu wpadła młodzież z jego parafii.

"Jeden metr to jeden rok pontyfikatu papieża Polaka. Na rulon o szerokości jednego metra naklejono liczne wizerunki rybek. To właśnie w te rybki wpisywane są życzenia do Ojca Świętego jako rybaka ludzkich serc" - podkreślił ks. Kulesza.

Na ekumeniczny wymiar pontyfikatu papieża zwracali uwagę uczestnicy uroczystej akademii, którą w piątek w Pałacu Branickich w Białymstoku zainaugurowano podlaskie obchody 25-lecia posługi papieskiej Jana Pawła II.

W czasie pielgrzymek do Polski Ojciec Święty dwa razy odwiedził obecne województwo podlaskie, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

W krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym otwarto w piątek wystawę "Pontyfikat przełomu tysiącleci", zorganizowaną z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Ekspozycja będzie czynna do 10 listopada.

Obchody rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II na Dolnym Śląsku będą się odbywać w czwartek, 16 października, w bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz podkreślił, że papież czuje się mocno związany ze św. Jadwigą, ponieważ jej święto przypada właśnie 16 października. "Staram się o fotokopie aktu kanonizacji św. Jadwigi, żeby móc ten dokument Janowi Pawłowi II ofiarować" - zdradził.

2 komentarze: